گالری ما

اطلاعات تماس

طراحی چیدمان آشپزخانه L

6 نکته برای طراحی چیدمان آشپزخانه L شکل

آشپزخانه، قلب بیشتر خانه‌ هاست. این مکان برای فعالیت هایی بیشتر از تهیه غذا استفاده می ‌شود. اینجاست که خانواده برای گپ زدن جمع می‌ شود، مهمانان با صاحب خانه صحبت می کنند و گاهی کودکان در آنجا تکالیف خود را انجام می ‌دهند. ایجاد یک محیط چند منظوره در آشپزخانه که انعطاف‌پذیر، راحت و کارآمد باشد، بسیار حیاتی است. طراحی چیدمان آشپزخانه L  را در ادامه ببینید. طراحی داخلی در شیراز دگرگون کنید.

دلایل خوبی وجود دارد که گویای محبوبیت چیدمان آشپزخانه L شکل محبوب ترین سبک طراحی آشپزخانه است. چیدمان L شکل در آشپزخانه ها با هر شکل و اندازه کار می کند و یکی از ارگونومیک ترین طرح ها برای گردش کار کارآمد است. آشپزها از این طرح خوششان می‌ آید، زیرا زمان پیاده‌ روی بین یخچال، اجاق‌گاز و سینک که نقاط مهم هر آشپزخانه هستند را کاهش می‌ دهد. در ادامه ما 6 نکته را گردآوری کرده ایم که به شما کمک می کند چیدمان آشپزخانه L شکل خود را ایجاد کنید. اما ابتدا اجازه دهید در مورد چیدمان L شکل صحبت کنیم.

چیدمان آشپزخانه L شکل چیست؟

چیدمان آشپزخانه L شکل درست مثل اسمش، تعریف کننده دو دیوار عمود بر هم است که یکی بلندتر و دیگری کوتاه ‌تر بوده که به هم می‌ رسند و یک L را تشکیل می ‌دهند.  به‌طور معمول، در امتداد دیوار بلندتر، معمولاً کانتر و کابینت‌های را خواهید داشت و در امتداد دیوار کوتاه‌ تر، کمترین فضای کانتر به همراه تجهیزاتی مانند اجاق‌ گاز خواهید داشت.

در زیر یک نمای کلی از طرح کف آشپزخانه به شکل حرف L برای یک فضای کوچک را مشاهده می‌کنید تا بهتر آن را درک کنید: بسیاری از چیدمان های L شکل آشپزخانه شامل یک جزیره برای فضای بیشتر روی میز یا گاهی اوقات یک قسمت نشیمن با صندلی بار و فضای ذخیره سازی اضافی نیز می شوند.

چرا از چیدمان آشپزخانه L شکل استفاده کنیم؟

برخی از دلایل قابل توجه برای انتخاب طراحی آشپزخانه به شکل حرف L عبارت‌اند از:

  • گردش کار کارآمد : یک چیدمان L شکل روشی طبیعی و ارگونومیک برای جداسازی وظایف آشپزخانه در اختیار شما قرار می دهد. یک قسمت را می توان به تهیه و پخت غذا اختصاص داد، در حالی که پای دیگر برای تمیز کردن در نظر گرفته شده است.
  • بیشینه ‌سازی فضای اتاق : یک طراحی به شکل حرف L فضا را بیشینه می‌ کند و برای مناطق کوچک ایده ‌آل است. اغلب یک آشپزخانه کوچک توسط چهار دیوار محاط شده است ممکن است در دو تای این دیوارها درها و پنجره‌ها باشند و با این روش طراحی می توان فضای داخلی آشپزخانه را افزایش داد.
  • یک انتخاب عالی برای طراحی‌های باز : آشپزخانه ‌های L شکل برای طراحی‌ خانه هایی که فضاهای آشپزخانه، نشیمن و ناهارخوری آن‌ها در ترکیب با یکدیگر هستند، ایده‌ آل است. همچنین در آپارتمان‌های کوچک نیز کاربرد دارند.
  • انعطاف‌پذیری : با توجه به اینکه ابعاد اتاق شما چگونه است، طرح L شکل می تواند انعطاف پذیری زیادی را فراهم می ‌کند.
خواندن  8 ایده برای قرار دادن میز آشپزخانه

هنگام طراحی چیدمان آشپزخانه L شکل چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

مهم‌ترین نکات برای طراحی آشپزخانه L شکل به شرح زیر است:

  • ·         مثلث کارآمد آشپزخانه را به یاد داشته باشید : این مثلث شامل سه نقطه اصلی آشپزخانه یعنی یخچال، اجاق ‌گاز و سینک است. این سه نقطه باید در یک فاصله مناسب از هم قرار گیرند تا جریان کاری بهینه شود.
  • ·         تعادل بین لوازم الکتریکی و فضای کانتر : لوازم الکتریکی مانند یخچال، اجاق ‌گاز و فر باید با فضای کانترهماهنگ باشند تا جریان کاری بهبود یافته و فضای آشپزخانه به بهترین شکل ممکن طراحی شود.
  • ·         توجه به جایگزین‌ها : هنگام طراحی آشپزخانه به جایگزین‌ های مختلف فضا و لوازم جانبی، مثل انتخاب میز آشپزخانه، فکر کنید.
  • ·         فضای ذخیره سازی را افزایش دهید : آشپزخانه‌ها همیشه به فضای کافی نیاز دارند. تدابیری برای افزایش فضای ذخیره‌سازی مانند استفاده از کابینت‌های بلند را در نظر بگیرید.
  • ·         اضافه کردن جزیره : اگر امکانات و ابعاد مناسب باشد، اضافه کردن یک جزیره به آشپزخانه می‌ تواند فضای کاری را افزایش دهد و یک نقطه مرکزی برای فعالیت‌ های آشپزخانه فراهم کند.
  • ·       درب‌ها و پنجره‌ها : هنگام طراحی، وضعیت درب‌ها و پنجره‌ها را در نظر بگیرید تا فضای حرکتی که در اختیار دارید، به بهترین شکل ممکن استفاده شود.

 

مثلث کار آشپزخانه را به خاطر بسپارید

مثلث کار آشپزخانه که همچنین به عنوان مثلث آشپزخانه یا مثلث طلایی شناخته می شود؛ یک مفهوم ساده است که بیان می کند یخچال، اجاق گاز و سینک باید یک مثلث را در چیدمان آشپزخانه شما تشکیل دهند.

خواندن  طراحی دکوراسیون آشپزخانه رنگ سبز نعنایی

در چیدمان آشپزخانه با فرم حرف L، این سبک باعث می شود که محیط کاری به صورت ارگونومیک واحدی ایجاد شود و مسافت پیاده‌روی بین قسمت های مختلف کاهش یابد.

هر کدام از اضلاع مثلث باید بین چهار تا نه فوت از یکدیگر فاصله داشته باشند تا به بهره‌وری بهینه دست یابیم. اگر این فاصله بیش از حد زیاد باشد، مجبور می ‌شوید مسافت بیشتری پیاده ‌روی کنید و اگر کمتر از حد باشد، محیط کاری شلوغ یا همگن ایجاد می‌ شود.

طراحی چیدمان آشپزخانه L: تعادل بین دستگاه‌ها و فضای کانتر

هنگامی که دستگاه‌ های اصلی آشپزخانه‌ی خود را مانند یخچال، اجاق گاز و سینک افزوده ‌اید، باید در نظر داشته باشید چند دستگاه اضافی دیگر نیز باید در آشپزخانه‌ی شما قرار گیرند. لیست دستگاه هایی که بعدا اضافه خواهند شد تقریباً بی ‌پایان است، از ماشین‌های ظرف ‌شویی و یخچال ‌های کوچک زیر میز تا اشیاء کوچک‌تر مانند توستر، مایکروویو و دستگاه قهوه‌ساز. به خاطر داشته باشید وسایل کوچکی که زیر پیشخوان جا نمی شوند، فضای بسیاری را از آشپزخانه شما می گیرند. این امر به ویژه در آشپزخانه های L شکل بسیار مهم است. از قاعده 3 در 4 برای محاسبه فضای کانتر استفاده کنید. این قاعده بیان می‌کند که یک آشپزخانه نیاز به سه کانتر جداگانه دارد که هرکدام حدوداً چهار فوت طول داشته باشند.

قاعده 3 در 4 به ایده مثلث کاری آشپزخانه مرتبط است. زیرا که سه مرحله برای ایجاد یک وعده غذایی وجود دارد (آماده‌سازی غذا، پخت و تمیزکاری)، شما باید سه ناحیه کانتر را برای هر مرحله اختصاص دهید. ایده آل است که هر ناحیه کانتر نزدیک به سه دستگاه اصلی شما یعنی یخچال، اجاق گاز و سینک باشد.

در نظر گرفتن سبک های جایگزین

قبل از اینکه به سرعت وارد فرآیند طراحی شوید و سبک L را به کار بگیرید، بهتر است برخی از چیدمان‌های جایگزین آشپزخانه را در نظر بگیرید. برخی از دیگر سبک های دیزاین عبارت اند از پلان های تک دیواری، U شکل و G شکل. هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. شکل اتاق، اندازه اتاق و بودجه شما عوامل اصلی خواهند بود که در انتخاب چیدمان تاثیرگذار هستند. برای سهولت در تصمیم ‌گیری، می توانید از اول طراحی آشپزخانه‌ی خود را با استفاده از اپلیکیشن های آنلاین طراحی کنید.

خواندن  7 ایده برای طراحی آشپزخانه

طراحی چیدمان آشپزخانه L:  فضای کافی را فراهم کنید

چیدمان L شکل شما را به دو ردیف کابینت بالا و پایین محدود می‌کند. در مقایسه با طرح های U یا G شکل و به خصوص در اتاق‌های کوچک این امر می‌تواند منجر به محدودیت در فضای ذخیره سازی شود.

یک راه حل هوشمندانه در یک پلان L شکل، این است که به سمت عمودی یک ردیف اضافی از کابینت‌ ها را در بالا ایجاد کنید. اگر آشپزخانه شما سقف‌ های بلندی داشته باشد این امر به خوبی جواب می دهد.

یک راه عالی دیگر برای به حداکثر رساندن ظرفیت ذخیره‌ سازی، استفاده حداکثری از گوشه ‌هاست. برای اطمینان از اینکه هیچ فضایی هدر نمی رود می توانید از کابینت های نیم دایره و چرخان، استفاده کنید.

طراحی چیدمان آشپزخانه L: یک جزیره اضافه کنید

اضافه کردن یک جزیره به چیدمان سنتی L شکل در آشپزخانه به شما بهترین امکانات را می‌دهد. شما با این طراحی، باز بودن فضا و کارایی را حفظ می ‌کنید و همچنین می توانید از فضای کانتر اضافی، فضایی برای صندلی‌ ها و کابینت ها بهره‌مند شوید. همچنین می ‌توانید یک تخته چوب گردان بزرگ به جزیره خود اضافه کنید تا یک منطقه آماده خوب برای پخت غذا در آشپزخانه‌ی خود ایجاد کنید. با این حال، باید توجه کنید که با مسدود کردن مثلث کاری، به کارایی آشپزخانه خود آسیبی وارد نکنید.

درها و پنجره‌ها را در نظر بگیرید

اگر اتاق شما دارای یک در و یا پنجره بزرگ در گوشه باشد، می ‌توانید از یک طراحی L شکل به نحو عالی استفاده کنید. این طراحی به عنوان چیدمان L شکل شکسته شده شناخته می ‌شود، اما تمام مزایا و کارایی یک چیدمان L استاندارد را فراهم می‌ کند. ممکن است فضای بیشتری برای تردد افراد داشته باشید، بنابراین در نظر بگیرید دستگاه‌ های اصلی و فضاهای کاری خود را از درها دور نگه دارید تا از شلوغی جلوگیری شود.

آشپزخانه L شکل خود را طراحی کنید

ما امیدواریم که شما را به ایجاد یک آشپزخانه حرفه‌ای به شکل L ترغیب کرده باشیم. این فضا می تواند یک مکان آرامش بخش و کارآمد برای پخت و پز، سرگرمی و فقط دور هم بودن باشد. از طراحی آشپزخانه جدید خود یا ارتقاء آشپزخانه فعلی خود لذت ببرید. به خاطر داشته باشید که می‌توانید از اپلیکیشن های آنلاین برای افزایش سرعت فرآیند استفاده کنید.

 

Rate this post
iman

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *