گالری ما

اطلاعات تماس

4 نکته حرفه‌ ای برای طراحی آشپزخانه

4 نکته حرفه‌ ای برای طراحی آشپزخانه

وقتی قصد بازسازی آشپزخانه را دارید، اولین چیزهایی که باید در نظر بگیرید چیست؟ این نکته حرفه‌ ای برای طراحی آشپزخانه را رعایت کنید. نوآرک مجری طراحی ویلا و خانه در شیراز با کادری مجرب در خدمت شماست.

اگر مانند اکثر افراد صاحب خانه هستید، احتمالاً پروژه طراحی آشپزخانه خود را با در نظر گرفتن طرح رنگ یا دستگاه ‌های خانگی آغاز می ‌کنید. با این حال، اگر یک طراح حرفه‌ ای هستید، اولین موضوعی که به آن توجه خواهید کرد، چیدمان آشپزخانه است.

از بین تمام اتاق‌ های خانه، چیدمان آشپزخانه بیشترین اهمیت را دارد. به عنوان یک فضای کاربردی، تجربه شما از آشپزخانه تحت تأثیر این قرار دارد که تا چه اندازه در حین پخت و پز یا تمیزکاری به راحتی می‌ توانید در فضا حرکت کنید.

آشپزخانه ای که به صورت حرفه ‌ای طراحی شده، حرکت را به حداکثر می ‌رساند، نیاز به توقف و دسترسی را به حداقل رسانده و توانایی شما را در استفاده از آشپزخانه به عنوان فضای چند منظوره بهبود می ‌بخشد. بدین منظور، چندین نکته کلیدی وجود دارد که یک طراح حرفه ‌ای در طراحی آشپزخانه به آنها توجه می ‌کند.

  1. 1.ترکیب مثلثی در طراحی آشپزخانه

در طراحی آشپزخانه، سه عامل اصلی اجاق گاز، یخچال، و سینک ظرفشویی به عنوان مثلث کاری به حساب می ‌آیند. اگر بخواهید از یک چیدمان ناسازگار جلوگیری کنید، ترتیب و مکان قرارگیری این سه عنصر می ‌تواند تبدیل به یک وظیفه چالش ‌برانگیز یا حتی لذت ‌بخش شود.

خواندن  6 نکته برای طراحی چیدمان آشپزخانه L شکل

چیدمان مناسب آشپزخانه به شما این امکان را می ‌دهد که در حین آشپزی به راحتی بین این سه مکان حرکت کنید. همچنین، باید فضای کافی ارائه دهد تا در صورت همکاری با شخص دیگر، هر دوی شما بتوانید به راحتی با یکدیگر تعامل داشته باشید. برای ایجاد این امکان، طراحان آشپزخانه معمولاً یک “مثلث کاری” بین اجاق گاز، یخچال و سینک ایجاد می‌ کنند که معمولاً در حدود 15 تا 25 درجه زاویه دارد.

آشپزخانه جدیدتان با توجه به نیازهای شما می‌ تواند به چندین “مثلث کاری” تقسیم گردد. چیدمان آشپزخانه در تصویر بالا شامل سه منطقه است: یک منطقه اولیه برای تهیه غذا (با رنگ آبی تمایز داده شده)، یک منطقه ثانویه برای پخت و پز (با رنگ قرمز مشخص شده) و یک منطقه سوم برای گردش در آشپزخانه (که با رنگ زرد مشخص شده است). این طراح اطمینان حاصل کرده است که هر گونه حرکت در آشپزخانه در طول فرآیند تهیه غذا موجب اختلال نمی ‌شود.

بیشتر طرح‌ ها در ساختمان ‌های ما از اصول “مثلث کاری” در طراحی آشپزخانه بهره می ‌برند، زیرا این اصل امکان فراهم کرده تا یک آشپزخانه کارآمد، سازگار با محیط زیست و کاربردی به مشتریان ارائه داده شود. برخی از فواید این ایده به شرح زیر است.

-این ایده به هر کاربر (حداقل یک تا دو نفر) که در آشپزخانه فعالیت می ‌کنند، این امکان را می ‌دهد که به سرعت به سه نقطه اصلی – سینک، اجاق گاز و یخچال – دسترسی داشته باشد و از امکانات آشپزخانه به راحتی بهره‌ مند شود.

خواندن  کابینت آشپزخانه خلاقانه برای یک آشپزخانه شیک

-این ایده با حفظ فاصله حداقل چهار فوتی بین سینک (یا ماشین ظرفشویی) و یخچال، جلوی خطرات مربوط به آسیب آب گرفتگی را می ‌گیرد. این تدابیر از پاشیده شدن آب به یخچال و اجاق گاز در مواقع برقراری برق یا خطای الکتریکی جلوگیری کرده و به اجزای الکتریکی آن صدمه وارد نمی‌ کند.

-این ایده، همچنین با جلوگیری از گرم شدن اجاق گاز در نزدیکی یخچال، به کاهش هزینه‌ های انرژی کمک می‌ کند. این تدابیر باعث می ‌شود گرمای حاصل از اجاق گاز، عملکرد یخچال را که در نزدیکی آن قرار دارد، بهبود بخشد و در نتیجه هزینه‌ های انرژی کاهش یابد.

  1. 2.تبدیل آشپزخانه به یک فضای چند منظوره

در دیدگاه معماری، آشپزخانه به عنوان یک فضای چند منظوره در نظر گرفته می‌ شود. “شما همیشه در مهمانی ها مرا در آشپزخانه پیدا خواهید کرد”، ممکن است بارها این جمله را شنیده باشید و حتی خودتان نیز کرده باشید. در این سال‌ ها، آشپزخانه علاوه بر کاربری اصلی اش که جایی برای آشپزی کردن است، فضای مناسبی برای سرگرمی و آرامش نیز مد نظر قرار گرفته است. یک معمار حرفه‌ ای همواره به دنبال طراحی آشپزخانه با فضای باز است تا بتواند همزمان سرگرمی و آشپزی را تسهیل کند.

یکی از اصول معماری که در طراحی آشپزخانه به کار می‌ رود، جای دادن جزیره آشپزخانه با صندلی است. این عنصر یک منطقه دعوت ‌آور را ایجاد می‌ کند که مهمانان و اعضای خانواده بدون نیاز به رعایت مثلث کاری، می‌توانند در آن استراحت و تعامل داشته باشند. در نتیجه، میزبان می ‌تواند بدون از دست دادن فعالیت‌ های آشپزی و سرگرمی، به تعامل با مهمانان بپردازد.

خواندن  طراحی دکوراسیون آشپزخانه رنگ سبز نعنایی

3.نکته حرفه‌ ای برای طراحی آشپزخانه: بهینه‌ سازی فضای کمد ‌ها

اکثر افراد به نحوه تخصیص و استفاده از فضای کمد کم توجه می ‌کنند، اما این یک جزئی اساسی است که طراحی آشپزخانه را حرفه ای جلوه می دهد. چیدمان کمد‌های شما باید بر اساس معیارهای سازماندهی فضا طراحی شود. اقلامی که معمولاً با یکدیگر استفاده می ‌شوند، باید در نزدیکی یکدیگر قرار گیرند.

وسایلی که بیشتر از آنها استفاده می کنید را در مکانی قرار دهید که به راحتی بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید، به ‌طوری ‌که نیازی به خم شدن نداشته باشید. حتی اقدامات ساده مثل افزایش ارتفاع و سازماندهی مجموعه ادویه‌ ها به گونه‌ ای که دیدن آنها آسان باشد، می‌ تواند تجربه استفاده از آشپزخانه را بهبود بخشد.

4.نکته حرفه‌ ای برای طراحی آشپزخانه: ایجاد نقشه سه بعدی

هر طراح آشپزخانه می ‌داند که آغاز هر پروژه آشپزخانه با ایجاد نقشه کف شروع می شود. این اقدام به شما این امکان را می ‌دهد که طراحی آشپزخانه خود را پیش از قرارداد با پیمانکار به صورت موثر برنامه‌ ریزی کنید. با امتحان گزینه‌ های مختلف برای چیدمان، افزودن وسایل، تزئینات و کابینت ‌ها، می توانید آشپزخانه تان را به شکل سه ‌بعدی مشاهده کنید!

Rate this post
iman

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *